Hastalıklar

HASTALIKLAR

-Genel anlamda çeşitli organ ve dokulara ait belli başlı hastalık belirtileri vardır. Sindirim sistemi hastalıklarına bağlı olarak kusma , ishal, öğürme, salya artışı, ağız kokusu, regürgitasyon, yutkunma güçlüğü, iştahsızlık, iştahın kaybolması, yemi alamama, aniden kusma, ağızın kapanamaması gibi değişik şiddet ve sürede ortaya çıkan durumlardır.

-Üriner sistem rahatsızlıkları hiç idrar yapamama , idrar yapma güçlüğü, idrarı damla damla yapması, idrarda kırmızılık olması ( kan veya hemoglobin bileşeni ) şeklide belirtiler hasta sahibi tarafından fark edilebilen durumlardır. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurunuz.

-Sinir sistemi rahatsızlıkları içinde sallantılı yürüyüş, kendi etrafında dönme, başını duvara yaslama, kasılma, tetanik kasılmalar, epilepsi benzeri nöbet, atak geçirme, denge sağlayamama, aşırı agresif, aşırı pasif kalması gibi belirtiler şüphe duymanız gereken durumlardır. Böyle durumlarda kasılma ve nöbet geçirdiği durumlarda ağızdan herhangi bir gıda veya su vermeye çalışmayın.

-Tüm bunları dikkate alarak iştahındaki azalma durumundan, ev ortamında sürekli saklanma, rutin dışı hareketler, iştahın çok artması, su tüketiminin azalması veya tam tersi artması gibi durumları göz önünde bulundurarak veteriner hekiminizden bilgi alınız. Detaylı bilgi için mutlaka muayene edilmesi gerekir.

-Beslenme alışkanlıları dışında verilen ev yemekleri ve gıdalar onlar için olumsuz durumlara zemin hazırlar. Bazı gıdalar tamamen toksik etki yani zehirleyici etki yaratacağı için sakınılmalıdır. Örneğin çikolata kedi ve köpekler direkt olarak zehirleyici ve öldürücü boyuta ulaşabilir. Başka bir durumda şekerli gıdalar diabet hastalığı yani şeker hastalığına yakalanma riskini artırır.

-Konakçılarla nakledilen özellikle kene ve pire ile taşınan kan parazitleri özellikle Kedilerin Enfeksiyöz Anemisi etkeni önem arz eder.

-Kedilerin İnfeksiyöz Peritonitis viral bir hastalık olup değişik şiddet ve formda yavru ve yetişkin kedilerde görülmektedir. Her zaman kesin tedavisi bulunmamakla birlikte bulaşıcı ve öldürücüdür. Karın bölgesinde hacim artışı, sıvı toplanması, zayıflık, iştah azalması ve ilk evrede yüksek ateşle seyreden YAŞ FORMU , solunum güçlüğü, sinirsel belirtilerle yürüme güçlüğü, sallantı, tümor oluşumu ile birlikte KURU FORMU olarak çok görünen viral bir hastalıktır.

-Bunun yanında beslenme alışkanlığının değiştirilmesi, sürekli farklı kuru mama dışı verilen gıdalar sindirim sistemi düzensizliği, emilim bozukluğu ve yetersizliği, dışkı yumuşaması, macun kıvamında dışkı ve yanında Pankreas bozukluğu ve hastalıkları getirir. Pankreas hastalıkları köpeklerde genellikle kusma ile seyreden bir durumdur. Kusma bir çok dokudaki hasar veya toksikasyon yani zehirlenme durumlarında da ortaya çıkar. Kediler bu konuda daha gizli ve sinsi seyreder. Uzaklaşma, mama isteği azalmış, kuytu alanlara saklanma gibi değişik belirti gösterir.

-Özellikle zehirli olan soğan, sarımsak, avakado, çikolata vb. gıdaları istekle yiyebilirler. Bu konuda ev yemeklerini içerisinde bulunan gıdaları bu yüzden tavsiye etmiyoruz. Onun yanında günlük ihtiyaçları karşılamada ve dengeleme uygun rasyon yani diyeti hazırlamak zordur ve uygun değildir. Verdiğiniz gıdalar örneğin ekmek sadece mekanik karın doygunluğu veya tokluğu sağlar. Beslenme ;günlük karbonhidrat , yağ , protein açısından dengeli ve düzenli bir şeklide alınmasıdır.